Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego postanowiliśmy podsunąć Wam kilka pomysłów jak dobrze wykorzystać ten cenny czas. Zebraliśmy cztery najciekawsze rejony Polski (i bliskiej zagranicy), które są łatwo dostępne, pełne fascynujących miejsc i atrakcji, a przede wszystkim – nieco mniej znane od typowych destynacji turystycznych. Ten krótki przewodnik pomoże Wam spędzić wakacje w ciekawy i kreatywny sposób – tak, by wspomnienia z nich, pozostały z Wami na długie lata!
Roztocze
Pierwszym regionem, który chcielibyśmy polecić jest Roztocze – malowniczy region położony na południowym – wschodzie kraju.
Bezapelacyjnie największą atrakcją Roztocza jest Zamość – drugie największe miasto województwa lubelskiego. To zaledwie sześć dziesięciotysięczne miasto zyskało szeroką sławę dzięki unikatowemu układowi urbanistycznemu. Stare Miasto w Zamościu zostało od podstaw zbudowane przez włoskiego architekta na podstawie planu „miasta idealnego”. Dzięki temu, zamojska starówka jest do dziś uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej czarujących w całej Polsce.
Ciekawym miastem na mapie Roztocza jest także Zwierzyniec. Znajduje się tam unikalny kościół położony na wyspie. Zdecydowanie jest to miejsce warte uwagi.
Roztocze pozostaje także rajem dla miłośników natury. Większość tego regionu, znajduje się w granicach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ma on na celu ochronę dziewiczych bagien i lasów, które zachwycają roztoczańskich turystów.
Nie można zapomnieć także o rezerwacie „Szumy nad Tanwią” – przez wielu jest on uważany za największą atrakcję regionu. Wszystko za sprawą największego na Roztoczu wodospadu, którego wody spadają w dół po licznych progach skalnych.
Dodatkowo, Roztocze posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę rowerową – jest to genialna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Z kolei po wysiłku, zrelaksować się można nad jednym z wielu roztoczańskich zalewów – najpopularniejszy z nich znajduje się w Majdanie Sopockim.
Beskid Niski
Następnym, wartym polecenia regionem, jest Beskid Niski – pasmo górskie Karpat, leżące na południu Polski.
Przygodę z Beskidem Niskim warto zacząć w Gorlicach, które posiadają dogodne połączenia kolejowe z Krakowem. Miasto to słynie przede wszystkim z faktu, że właśnie tu Ignacy Łukasiewicz w 1853 roku wynalazł lampę naftową. Gorlice były więc pierwszym miastem na świecie z systemem ulicznego oświetlenia. W „naftowym skansenie” można poznać historię tego wynalazku i jego twórcy.
Niedaleko Gorlic znajduje się miasto Biecz – nazywane wymiennie „perłą Podkarpacia”, „małym Krakowem” czy „polskim Carcassone”. Nazwy te Biecz zawdzięcza swojej bogatej historii (do XVI wieku jedno z największych miast w Polsce) oraz świetnie zachowanej średniowiecznej zabudowie. Dodatkowo, Biecz jest położony w bardzo malowniczej okolicy.
Beskid Niski jest częścią tak zwanej „Łemkowszczyzny”. Łemkowie to grupa etniczna, która w przeszłości licznie zamieszkiwała wschodnie tereny Polski. Zostali oni przymusowo wysiedleni na tereny Związku Radzieckiego w trakcie akcji „Wisła”. Pozostawili jednak po sobie bogatą spuściznę. Przede wszystkim, Beskid Niski usiany jest pięknymi, starymi, łemkowskimi cerkwiami. Do najpopularniejszych należą: cerkiew w Kwiatoniu, Skwirtnem czy Uściu Gorlickim. Ponadto, na terenach Beskidu Niskiego znaleźć można opuszczone, wymarłe wioski Łemków ze starymi, klimatycznymi cmentarzami. Zdecydowanie są to miejsca warte zobaczenia.
Oczywiście, wielką atrakcją Beskidu Niskiego są górskie szlaki, ciągnące się po malowniczych pagórkach – świetna opcja dla miłośników wędrówek. Najwyższym szczytem Beskidu jest Lackowa, W drodze na jej szczyt napotkać można ruiny szańców konfederatów barskich – doskonałe miejsce dla wielu miłośników historii z Naszej szkoły.
W trakcie wycieczki po Beskidzie Niskim nie można zapomnieć także o rezerwacie przyrody „Kornuty” – najstarszym rezerwacie w regionie. Występują tam piękne formy skalne i nienaruszona, dzika przyroda. Jest to idealne miejsce na odpoczynek z dala od świata.
Kotlina Kłodzka
Trzecim, wybranym przez nas regionem jest Kotlina Kłodzka – kraina geograficzna w Sudetach, otoczona górami.
Największym miastem Kotliny jest oczywiście Kłock. Słynie on z urokliwej starówki i, przede wszystkim, z twierdzy. Świetnie zachowana, XVII – wieczna forteca góruje nad miastem i stanowi ogromną atrakcję dla fanów historii i militariów.
Kolejnym ważnym punktem na mapie Kotliny Kłodzkiej jest wieś Wambierzyce. Często nazywana jest ona „Jerozolimą Śląską”. Wszystko dzięki znajdującej się w niej kalwarii – wzgórzu, na którym znajduje się kilkadziesiąt kaplic i kapliczek. Kalwarie były budowane w przeszłości na wzór Jerozolimy – miały one zastąpić wiernym Ziemię Świętą. W Wambierzycach znajduje się także drugi, ważny obiekt sakralny. Jest nim Bazylika Nawiedzenia NMP. Stanowi ona słynną destynację pielgrzymkową i ważny zabytek z początku XVIII wieku.
Zwiedzając Kotlinę Kłodzką warto poświęcić chwilę na wizytę we wsi Srebrna Góra. Znajduje się ona na górskiej przełęczy. Właśnie z powodu swojego strategicznego położenia, pruskie władze zbudowały tam w XVIII wieku twierdzę. Ten kompleks sześciu fortów stanowi największą twierdzę górską w całej Europie. Dodatkowo, z murów twierdzy rozciąga się monumentalny widok na góry otaczające Kotlinę Kłodzką.
Ciekawa atrakcja znajduje się także we wsi Kudowa – Zdrój. W XVIII wieku odkryto w tym miejscu kaplicę z bardzo dużą liczbą ludzkich szczątków – prawdopodobnie z okresu wojny trzydziestoletniej. Dziś, wnętrze tej kaplicy jest w całości wyścielone ludzkimi kośćmi. Zdecydowanie jest to atrakcja jedyna w swoim rodzaju.
Następnym ważnym punktem Kotliny jest kopalnia w Złotym Stoku. Jest to jedna z nielicznych polskich kopalni złota, która w niczym nie ustępuje słynnej Wieliczce czy Bochni.
Atrakcyjnym punktem Kotliny jest także Masyw Śnieżnika, należący do korony gór Polski. Oferuje on piękne widoki na całe Sudety oraz rzadką roślinność w drodze na szczyt. W wnętrzu tego masywu znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia. Słynie ona z fantazyjnych nacieków skalnych i długich korytarzy udostępnionych zwiedzającym.
Ostatnią ważną atrakcją Kotliny Kłodzkiej są jedne z otaczających ją gór – Góry Stołowe. Stanowią one jeden z nielicznych w Europie przykładów gór płytowych. Właśnie swojej poziomej budowie, zawdzięczają nazwę. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, z którego rozciąga się piękny panoramiczny widok na całe Sudety. Na terenie Gór Stołowych znajdują się także „Błędne Skały”. Jest to nazwa labiryntu skalnego, tworzącego swego rodzaju „skalne miasto”. Góry Stołowe to zdecydowanie niepowtarzalna atrakcja – nie tylko dla miłośników gór!
Słowacki Raj
Ostatnim wybranym przez Nas regionem jest Słowacki Raj. Ten region położony w Karpatach, zaledwie półtorej godziny drogi od polskiej granicy, posiada niezwykłe walory turystyczne.
Pierwszą ważną atrakcją Słowackiego Raju jest zamek w Starej Lubowli. Budowla została zbudowana jeszcze w XIII wieku i przez całą swoją historię zamek ten pozostawał jednym z największych w Europie. Pomimo faktu, że dziś zamek w Starej Lubowli jest ruiną, dalej robi ogromne wrażenie swoim rozmachem i malowniczym położeniem.
Słowacki Raj to jednak przede wszystkim przykład regionu o niezwykle bogatej przyrodzie. Słynie z wielu długich i stromych wąwozów – niektóre oferują ekstremalne rozrywki. Największym z nich jest niemalże dwunasto kilometrowy Przełom Hornadu. Głębokość tego wąwozu sięga aż 150 metrów, a niezapomnianą atrakcją jest trasa, która przerzuca się z brzegu na brzeg systemem mostów, kładek i łańcuchów.
Około godziny drogi od Przełomu Hornadu znajduje się wieś Terchova – miejsce narodzin Janosika, narodowego bohatera Słowacji i słynnego karpackiego zbójca. Ze wsi rozciąga się także panoramiczny widok na postrzępiony i surowy krajobraz Słowackiego Raju. Dodatkowo w jej okolicy znajdują się następne monumentalne wąwozy (m.in. Janosikove Diery).
Okolice Słowackiego Raju to oczywiście bajka dla miłośników gór. Najsłynniejsze szczyty (m. in. Mały Krywań, Mały i Wielki Rozsutec) oferują wspaniałe widoki i interesujące trasy.
Ostatnią ważną atrakcją Słowackiego Raju są jaskinie. Niekwestionowaną królową tych jaskiń jest Demianowska Jaskinia Lodowa. Jest ona jedną z największych (2,5 km długości korytarzy) i najbardziej rozpoznawalnych jaskiń lodowych na świecie. Jest ona częścią ogromnego systemu Jaskiń Demianowskich. Warta odwiedzenia jest także Dobszyńska Jaskina Lodowa, stanowiąca unikalny rezerwat przyrody. Jaskinie Słowackiego Raju zachwycą nie tylko grotołazów – gwarantują one niesamowite doznania wśród fantazyjnych skalnych i lodowych formacji.
Przedstawiliśmy Wam już wszystkie Nasze wakacyjne propozycje. Mamy nadzieję, że przydadzą się one choć jednemu z Was. Pamiętajcie, żeby jak najlepiej wykorzystać te dwa miesiące przerwy od nowodworskich korytarzy. Z naszym zestawieniem możecie odkryć te rejony Polski (i nie tylko), które nie pojawiają się w każdym przewodniku, a sprawią, że te wakacje będą niezapomniane!
Michał Harpula i Wojciech Topa
Comments