Książki są jak klucz, magiczne drzwi, które potrafią przenieść do innego świata. Zanim jednak trafią do księgarni, bibliotek, naszych rąk, zanim będziemy mogli je przeczytać, zanim staną się wrotami, przechodzą długą drogę. A zaczyna się ona w głowie autora/autorki/osoby autorskiej jako pomysł. Myśl staje się czynem dzięki pracy wielu osób. Niczym pociągiem przejeżdża przez kolejne stacje. A jedną z tych stacji jest wydawnictwo. Zastanawialiście się jak wygląda taki proces? Jak wygląda praca w wydawnictwie? Na te pytania, specjalnie dla Was, odpowiedziało We Need YA. Jest to marka powstała w 2018 roku wydająca różnorodne i wartościowe książki young adult (ang. młodzi dorośli). Wydawnictwo założyła Milena Buszkiewicz, a obecnie prowadzi je Łukasz Chmara. Misją marki było i jest stworzenie miejsca gdzie młodzi ludzie mogą dyskutować o książkach, a ich głos jest reprezentowany. Dzięki książką We Need YA poznajemy świat. Nie tylko książkowy, ale także ten rzeczywisty, który nieustannie się zmienia i biegnie do przodu… Wywiad z wydawnictwem:
- Wydajecie bardzo różnorodne książki. Czym się więc kierujecie przy ich wyborze?
-Zależy nam przede wszystkim na wydawaniu bardzo dobrych książek! Śledzimy trendy, ale kierujemy się też sercem. Chcemy, aby nasze książki były jak najbardziej różnorodne i ciekawe!
- Jak powstaje książka?
To bardzo długi proces 😊 Trzeba kupić prawa, znaleźć osobę tłumaczącą, książka musi przejść przez redakcję i korektę. Do tego dochodzi marketing, pomysły na promocję i kontent na social media. Cała operacja może trwać kilka miesięcy albo niemal rok!
- W waszych zasobach książkowych znajduje się bardzo dużo tytułów zagranicznych autorów. Jak wygląda wybór takiej zagranicznej pozycji i czy proces jej powstawania różni się od wydawania polskich pozycji?
Tak jak mówiłam wyżej, stawiamy na różnorodność, ale śledzimy też trendy. Wybieramy zagraniczne pozycje na podstawie rekomendacji agentów literackich, ale także polecajek bookstagramerów i opinii między innymi na Goodreads. Główną różnicą między wydawaniem zagranicznej i polskiej książki jest to, że tej drugiej nie trzeba tłumaczyć 😉 Reszta procesu jest mniej więcej taka sama.
- Ile zajmuje proces wydania książki?
Od kilku miesięcy do mniej więcej roku.
- Z jakich książek jesteście najbardziej dumni?
Ze wszystkich! :D
- Co najbardziej cenicie w swoich książkach?
Różnorodność, otwartość na trudne tematy, czułość dla osób czytających i wspaniałe historie, które zostają na dłużej albo na zawsze.
- Kto jest potrzebny, żebyśmy mogli przeczytać książki? Na jakie stanowiska zatrudniacie?
Długo można by wymieniać 😊 Potrzebne jest sporo osób, które zajmują się różnymi zadaniami i biorą udział w całym procesie. Podstawowe zadania to redakcja, korekta, grafika, marketing.
- Jak wygląda praca w wydawnictwie i jaka panuje tam atmosfera?
Praca w wydawnictwie to wbrew pozorom naprawdę intensywne zajęcie 😊 Atmosferę można porównać do biblioteki, w której jednak nie panuje cisza, a raczej zawsze widać i słychać wytrwałą pracę. Poniżej polecamy kilka queerowych książek, które ukazały się w wydawnictwie We Need YA:
“Felix Ever After. Na zawsze Felix” Kacen Callender
Felix Love to czarnoskóry, transpłciowy i queerowy chłopak, w którego szkole ktoś upublicznia jego zdjęcia sprzed korekty płci, a także anonimowo wysyła mu transfobiczne wiadomości. Felix jest zajęty wymyślaniem planu zemsty, odkrywaniem samego siebie, a także swoją pierwszą miłością. „Felix Ever After. Na zawsze Felix” to wielowarstwowa opowieść o radzeniu sobie w trudnych momentach, o miłości oraz o skomplikowanym procesie odnajdywania własnej tożsamości
„Najzimniejszy dotyk” Isabel Sterling
Mogłoby się wydawać, że motywy takie jak wampiry, nastolatki i miłość zostały w popkulturze w pełni wykorzystane, jednak Isabel Sterling udowadnia nam, że jeszcze mają w sobie coś do zaoferowania. W książce “Najzimniejszy dotyk” poznajemy historię dwóch niezwykłych bohaterek. Elise jest przeklęta darem widzenia sposobu śmierci danej osoby. Claire działa na usługach tajnej organizacji zrzeszającej istoty paranormalne. Te dwie nastoletnie queer wampirzyce zostają uwikłane w sprawę morderstwa i choć początkowo ich współpraca nie przebiega idealnie, to zaczyna się między nimi tworzyć coś nieznanego i niezwykłego.
„Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” Benjamin Alire Sáenz
Arystoteles i Dante to chłopcy o kompletnie różnych osobowościach, jednak mimo to, zaczyna ich łączyć niezwykła, bardzo intymna relacja. W trakcie letnich wakacji odkrywają tajemnice wszechświata oraz samych siebie. To niesamowita książka, napisana równocześnie w piękny, prosty i głęboki sposób, która porusza wiele ważnych społecznie kwestii.
„Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole” Sonora Reyes
Główna bohaterka, czyli Yamilet Flores to szesnastoletnia Meksykanka, która musi odnaleźć się w surowej, konserwatywnej szkole. Usilnie stara się zadbać o mamę i brata, nie zdradzić nikomu tego, że jest lesbijką i nie zakochać się w irytująco perfekcyjnej Bo. Bardzo często stawia sobie pytanie CBZHD?, czyli Co By Zrobiła Heteroseksualna Dziewczyna?. To książka, która opowiada o tym, jak queerowa osoba stara się odkryć siebie. Powieść daje wiele wsparcia oraz nadziei, udowadnia, że z każdej opresji jest jakieś wyjście.
„Ostatniej nocy w klubie Telegraph” Malinda Lo
Ameryka w 1954r. nie jest bezpiecznym miejscem dla queerowych kobiet. Szczególnie źle jest w Chinatown, w którym mieszka siedemnastoletnia Lily Hu. Dziewczyna wraz z Katheleen Miller przechodzi pod migoczącym neonem lesbijskiego klubu Telegraph. Obydwie jeszcze nie wiedząc jak ważnym elementem ich żyć stanie się to miejsce. Książka to wciągająca powieść zawierająca wstawki historyczne, bardzo rozbudowane postaci oraz wątek skomplikowanej miłości.
Przeprowadzając wywiad, interesowałyśmy się samym przebiegiem powstawania książek i ludźmi, którzy na co dzień mają styczność z literaturą. Warto pamiętać, że zanim książki trafią na półki w naszych domach, muszą przejść długą drogę od autora do wydawnictwa. Samo opracowanie ich i przygotowanie, aby każdy z nas mógł się nimi cieszyć w zaciszu domowym przy dobrej herbatce, też trwa chwilę. Wiemy też, że niektórzy z naszych kolegów i koleżanek pasjonują się dziennikarstwem i może w przyszłości chcieliby rozpocząć pracę w wydawnictwie. Jest więc to też wywiad dla was!
Kierowałyśmy się również wielością i otwartością wydawnictwa na publikowanie książek o tematyce „queer”. Ponieważ zaczął się czerwiec - miesiąc dumy i tolerancji, tematyka ta staje się nam bardziej bliska niż zwykle. Na całym świecie w tym miesiącu odbywają się marsze równości, aktywiści i przedstawiciele organizacji zabierają głos. Ludzie czują się pewniej, aby ujawnić swoją orientację dokonując tzw. „coming outu”.
W Polsce parady będą organizowane w większych miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, ale nie tylko. Aktywistów ugoszczą też mniejsze miasta, takie jak Sztum czy Milicz. Według badań, społeczność LGBT wspiera ponad połowa obywateli Polski, a ta liczba rośnie coraz bardziej z roku na rok. Działania na jej korzyść prowadzą prawnicy, angażując się w pomoc prawną na ich rzecz, aktywiści organizując marsze i parady, czy też właściciele kawiarni i sklepów udostępniając informacje o wydarzeniach odbywających się w danych miastach. Warto też pamiętać, że jest to czas kiedy ludzie walczą z dyskryminacją i wszechobecnymi stereotypami, mitami o osobach LGBT. Zdecydowanie podkreślany jest brak jakiegokolwiek tabu. Psychologowie również uczestniczą w obchodzeniu pride month prowadząc kampanie, które uświadamiają z jakimi problemami borykają się członkowie LGBT.
Ruch LGBT to jednak przede wszystkim walka o równe prawa i wzajemną tolerancję prowadzona w sposób pokojowy. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że musimy wreszcie nauczyć się szanować wszystkich bez względu na różnice występujące między nami.
Happy pride month<3
Antonina Krzyżanowska
Nina Syrek
Natalia Krzemień
Lena Praszkiewicz
Comments